Mä oon ollut jo viikon Kampissa, Hakaniemessä ja Herttoniemessä. Silleen pahvisesti ja pysyvästi.
Aika järkyttävää. En oo itse käynyt katsomassa, mutta kuulemma kokemus on hämmentävä – kertovat muun muassa ystäväni Sonja ja miehen työkaverit. Näin tuon mainoksen jo tammikuussa ja se riitti… Minä ja massiivisena! En takuulla mene itse katsomaan!
Kuvista silti kiitos Jouni Kempille (Kamppi) sekä Ordinarelle (Hertsikka). Tulipahan todistetuksi.
Ja hei. Aamulehti kysyi eilen tällaista (kiitos kestinen!).
Oliko toi nyt hyvä vai paha? Ainakin mun ilme on ihan kuin isolla pahalla sudella…
Mitähän muuten normaalit ja asialliset ihmiset tekevät tuntia ennen kirjanjulkkareita? Ottavat tietysti rennosti, keskustelevat viisaasti kirjallisuudesta kustannustoimittajansa kanssa ja syövät ravitsevaa lounasta, jotta jaksaisivat juhlapäivän hyvin. Eiks me kaikki tehdä just niin tuntia ennen elämän virstanpylväitä – niin kuin lakkiaisia, häitä tai ristiäisiä?






Jes! Olen hurjan tyytyväinen siitä, että myös kirjailijoita asetetaan näkyville BB-Paulin ja Idols-Jounin lisäksi (ei hajuakaan, onko siellä tuon nimisiä ihmisiä…)! “Kirjallinen tyrkkyys” on in ja parasta, että esikoiskirjan markkinointiin panostetaan, vaikka kirjailija ei olisikaan pohjustanut kaunokirjallista uraansa esiintymällä Playboyssa
Mainokset näyttävät hyvältä ja ilme Aamulehden kuvassa oli just passeli! Muunkin kuin sosiaalisen median on aika huomata, että ajat muuttuvat ja samassa tahdissa kuva kammiossaan piippua polttavasta kirjailijasta… Aloitin muuten blogisi innoittamana oman, kirjallisen blogini. Näetkös, kuinka esimerkkisi avittaa muitakin kirjailijoiksi pyrkiviä?
Ja tästä olen samaa mieltä:
“Olen hurjan tyytyväinen siitä, että myös kirjailijoita asetetaan näkyville BB-Paulin ja Idols-Jounin lisäksi . . .”
Sillä tavalla tavoitetaan aivan uutta yleisöä kirjoille. Huomautetaan, että kirjan ei tarvitse olla pölyttynyt nide (jotka sinällään ovat aivan ihania) eikä inhorealistinen masennuksen kuvaus (jotka eivät ole aivan yhtä ihania). Vaan että kirjallisuus voi olla hauskaa ja mukavaa. Eikä aina niin hitsin vakavaa!
P.S. BB:ssä oli joskus Paul. Idols-Jounia ei muistaakseni ole vielä nähty, mut vastahan toi uusi tuotantokausi pyörähti käyntiin!
Tyrkky ei liene mitenkään liehittelevä termi kenellekään… Omaan korvaan tuo teksti kuulostaa lähinnä ilkeilevältä.
Mutta vähänkö tuossa Hyvät ja Pahat -kuvassa olet kuuman ja asiallisen hottiksen näköinen! Tulee vähän sellaista film noir vibaa. Approovaan niin paljon enemmän kuin sitä säkkäräpää perheenemäntää, jota olen nähnyt muissa kuvissa
Sanna, totta! Kyllä se varmaan sitten oli paha!
Ja kiitti. Jos osaisin käyttää punastumishymiötä, panisin sen tähän.
Kävin tänään lunastamassa fb-lupaukseni ja hain oman kappaleeni Veljen vaimoa Jumbon Akateemisesta. Täytyy heti huomenna ottaa työmatkalukemiseksi.
Mainostin myös anopille että kävisi hakemassa omansa pois.
Onnea vielä hienosta suorituksesta ja hyviä myyntejä kirjan suhteen! Seuraavaa odotellessa…
Toihan on just loistavaa, olet Suomen Bridget Jones! Kuvat on tosi hyviä. Onnea paljon! Tykkäsin Veljen vaimosta ja esikoisteoksena se on minusta huomattavasti parempi ja feministisempi kuin Sofi Oksasen Stalinin lehmät, siis hänen esikoisteoksensa, enkä sano millään pahalla häntä kohtaan, onhan hän nyt petrannut.
Moi Henna Helmi! Kiva kun kävit lukemassa arvioni Veljen vaimosta ja kiitos hienosta lukukokemuksesta!
Olipas tullut kivoja viestejä
Kiitos!
BB:ssä oli joskus Paul. Idols-Jounia ei muistaakseni ole vielä nähty, mut vastahan toi uusi tuotantokausi pyörähti käyntiin!
Kah, perkele, siinäpä mainostusidea minulle. Taidankin hakeutua seuraavaan BB:hen.
LOL
Ainakin joku sinua yrittää kovasti tyrkyttää! Hurjan isolla olet päässyt esiin. Suomessa tuntuu ehkä oudolta, mutta täällä Amsterdamissa on kaikki paikat täynnä julisteita, joissa mainostetaan kirjoja. Ei niissä ole edes lainausta, vaan pelkkä kirjan ja kirjailijan kuva.
Juuri yhteen toiseen paikkaan pohdin, että ehkä ne kaikki eivät olekaan suosittuja hittikirjailijoita, vaan seassa on ihan nobodyja, mutta ihmisten mielestä he alkavat heti vaikuttaa tärkeiltä ja hienoilta, kun heidän pärstänsä kerran niin isolla on joka paikkaan liisteröitynä…
Minusta tuo lehtikuva ei ollut kovin hyvä verrattuna muihin kuviisi (saa kai sanoa, kun et itsekään ollut siihen niin tyytyväinen).
Eiköhän suurin osa naisista tee vastaavia juttuja ennen juhlia. Mutta Suomessahan sitä ei saa sanoa ääneen tai on “tyrkky” (tai bimbo, mitä tuossa kai yritetään vihjata, vaikka ei suoraan sanotakaan)!
Maija, mä huomasin Amsterdamissa matkaillessani ihan saman! Kirjat ja kirjailijat ovat joka paikassa. En sitten tiedä yhtään, millaisia ovat kirjojen myyntiluvut Hollannissa – eli onko tuolla aktiivisella mainostamisella jotain vaikutusta kirjamyyntiin?
Ja saa sanoa. Kuvasta siis. Musta mun ilme on kummallisen ylimielinen. Muistaakseni kuvaaja pyysi näyttämään siltä kuin aikoisin valloittaa maailman… krhm… en mä nyt tiedä onko toi ihan sitä – mutta onneksi en pyrikään Huippikseen!
Tyrkkyilystä oon muuten vähän sitä mieltä, että jos toimittajasta tuntuu että bloggaaja tyrkyttää itseään niin sit kannattais varmaan lopettaa blogin lukeminen
En mä soittele tai mailaile perään!